Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(08-03-2012, 22:12) Dobra lekcja

"Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś." Mark Twain

Największa od pięciu lat erupcja na Słońcu i lecące w stronę Ziemi cząsteczki, powodowały być może, nie tylko zapowiadane zakłócenia łączności satelitarnej, działania GPS-ów czy sieci przesyłowych energii elektrycznej, ale także chęci do e-łączenia się.

Aż chciałoby się tu zanucić: „Być może, gdzie indziej... lecz sercu jest droższa piosenka nad Wisłą i piasek Mazowsza.”

Jestem od wczoraj w Łochowie k/Warszawy. Przyjechało tu 130 dyrektorów szkół z całej Polski współpracujących z programem Szkoła Ucząca się. Tematem 3-dniowej konferencji jest dobra lekcja. Jak ją poprowadzić, co zrobić by była zarówno interesująca dla uczniów, jak i skuteczna? Jaka jest rola iskry w oku podczas uczenia się? Co mogą zdziałać neurony lustrzane? Czy spacery edukacyjne otworzą w klasach drzwi? Czy debata oxfordzka jest w naszych warunkach szansą na kulturę dyskusji, posługiwania się racjonalnym argumentowaniem w miejsce personalnych ataków? I jakie dobre praktyki warto przenosić na grunt swojej szkoły?

Pracowaliśmy i pracujemy z ludźmi Centrum Edukacji Obywatelskiej m.in. Danutą Sterną oraz ich fantastycznymi trenerami. Gościem konferencji była dr Marzena Żylińska, która prowadziła interesujący wykład „Dobra lekcja w świetle badań nad mózgiem” oraz warsztaty. Snop światła na neurobiologiczne podstawy procesu uczenia się. Ciekawe, że dopiero od 10 lat zagląda się na świecie do uczącego się mózgu. Dla każdego nauczyciela płyną stąd bardzo ważne informacje, bo przecież mózg ucznia, to miejsce jego pracy. Kant pozazdrościłby naukowcom pełnych fajerwerków widoków pracującego mózgu. Osobiście wolę jednak rozgwieżdżone nieba...

Bardzo ważnym elementem stała się dla uczestników konferencji symulacja spaceru edukacyjnego na lekcjach OK (ocenianie kształtujące), na których w role uczniów wcielili się dyrektorzy, będący krócej w programie SUS. Po zapoznaniu się z takim sposobem uczenia się i doskonalenia nauczania hasło "Otwórzcie drzwi do swoich klas" nabrało dziś szczególnego wymiaru.

Kolejną, niezwykle ważnym tematem była debata oxfordzka. Poznanie tajników jej organizacji, przebiegu, celów połączyło się z uczestnictwem w debacie o następującej tezie: Likwidowanie przez samorząd szkół publicznych jest wyrazem odpowiedzialności. Bardzo interesująca, merytoryczna, dobrze przygotowana i prowadzona debata. A zwyciężyła opozycja...

Jak zwykle na konferencjach SUS wiele uczymy się od siebie wymieniając się informacjami a także prezentując dobre, szkolne pomysły. Podczas tej konferencji mam okazję prezentować dobre praktyki mojej szkoły w niełatwym obszarze pracy, jakim jest prowadzenie świetlicy, funkcjonującej dla wielu uczniów w związku z ich dowozem (innowacje pedagogiczne).

Każdy stres tak blokuje procesy uczenia się, jak najprawdziwsza ucieczka przed tygrysem. Cieszę się więc, że chociaż na chwilę mogę się znowu pouczyć. Pozdrawiam:)


[powrót]

Komentarze:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz:




ilość odwiedzin:  3434939