Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(29-03-2009, 18:49) Wiosennie...

Delikatność i przyjazne podejście są zawsze silniejsze niż siła i złość...

Jeszcze na dworze niska temperatura, krótki dzień i nieustająca tęsknota za cieplejszymi promieniami słońca. Ale nie ulega wątpliwości, że to już astronomiczna wiosna. Czas odnowy, ożywania, budzenia się do życia przyrody. Czyli i w nas świeży, wiosenny nastrój? I nowe spojrzenie, bardzo osobiste przemyślenia dotyczące identyfikacji samego siebie? Dobrze jest czasem odświeżać, na nowo definiować swoją tożsamość, bo to siła, która kształtuje ludzkie życie. Decyduje o tym, jak myślimy, jak postrzegamy samych siebie i w jaki sposób kontaktujemy się z innymi. Jest filtrem, za pomocą, którego interpretujemy życiowe doświadczenia, przez który przechodzi każda nasza decyzja. Czasem takie nowe spojrzenie wystarczy by pozbyć się limitujących nas opinii.

Tożsamość i odniesienia to klucz do rozwoju. Czy z tego korzystamy, czy nie, jesteśmy głównymi architektami naszego życia. Warto zapytać samego siebie: Skąd wzięłam/wziąłem wszystkie przekonania o tym, kim jestem? Musimy zadbać o to by etykietki, które sobie przyklejamy, nie ograniczały nas, lecz umacniały. I ciągle dodawać nowe do tego, co w nas dobre. Mieć świadomy wpływ na własne przekonania. Dysponować coraz szerszym poczuciem własnej tożsamości. Definicją duchową, która wykracza poza kategorie związane z wiekiem, zdrowiem, osiągnięciami, aspiracjami. A gdyby tak już dzisiaj wystawić sobie dokument stwierdzający tożsamość? To, kim naprawdę jesteśmy? Jakie informacje, tak już na teraz zapisać, a jakie opuścić? Jeśli pewne aspekty, elementy tożsamości nas hamują, dlaczego się ich trzymać?

Co robić, aby przełamywać negatywne wzorce? Panować nad własnymi regułami, przekraczać bariery? Ile przeszkód można by pokonać, gdyby tak użyć siły własnej wyobraźni? A serca i fantazji dziecka? Jeśli chcemy wzbogacić nasze życie, rozwijać się, musimy wzbogacać swoje odniesienia. Gromadzić pomysły, doświadczenia. Przecież bez względu na to, przez co musimy w życiu przejść – rzeczy trudne, bolesne i przyjemne – każde doświadczenie niesie ze sobą coś wartościowego. Jeśli tylko chcemy to coś dostrzec. Naprawdę nie warto postrzegać problemów wokół siebie jako trwałych, sądzić, że działania jednostki niczego nie zmienią. Warto natomiast przyjaźnie nastawić się do świata.

Czytałam kiedyś bajkę o słońcu i wietrze. Kłócili się ze sobą o to, kto jest silniejszy. Wiatr powiedział: "Widzisz tego człowieka w płaszczu? Ja potrafię zedrzeć z niego ten płaszcz szybciej niż ty.” Słońce schowało się za chmurami, a wiatr wiał mocniej i mocniej. Człowiek zaś coraz bardziej otulał się w swój płaszcz. Wtedy słońce wyszło zza chmur i uśmiechnęło się przyjaźnie do człowieka. Natychmiast otarł czoło i zdjął płaszcz. Tak oto słońce udowodniło wiatrowi, że delikatność i przyjazne podejście są zawsze silniejsze niż siła i złość:)

Kochani. W tym pracowitym przedpanelowym, przedświątecznym okresie jest też czas na wytchnienie. Zatrzymanie. Wspominanie i świętowanie głównej tajemnicy wiary rodzi również konieczność jej realizacji w konkretnej rzeczywistości. Tyle już razy przeżywaliśmy Wielkanoc, ale wciąż stoi przed nami zadanie zrozumienia tego, co się wydarzyło. Częste noszenie własnego krzyża i odczuwanie jak rozsypują się w proch fałszywe oczekiwania, różne oczywistości i wyobrażenia, nakierowują myśli i działania we właściwą stronę. Przedziwna prawda o ziarnie pszenicy jest zapewne wstrząsająca, ale jak wielka nadzieją.

Pragnę Wam wszystkim, w tym miejscu powiedzieć, wiele ciepłych słów. Dodać blasku. Podzielić się radością by promieniowała. Nadzieją, by pomaga przetrwać to, co najtrudniejsze. I wiarą. Tą, co odmienia ludzkie życie. I miłością...

Czarownego nastroju. Pięknych, pogodnych Waszych Świąt. Wesołego Alleluja!


[powrót]

Komentarze:

10-04-2009, 19:06 Andreo Merkan

Szkoda,ze nie znałem sentencji wiosennej Twojej:
"Delikatność i przyjazne podejście są zawsze silniejsze niż siła i złość"...
Jest urocza.POZDRAWIAM.Andrzej Franciszek ze Śliwnicy-ŚLIWIŃSKI-Śliwińszczakowski
Dodaj komentarz:




ilość odwiedzin:  3434732