Halina Rybak-Gredka

Przeskocz nawigację.

(26-02-2006, 10:56) Praca

"Choć człowiek niejednokrotnie narzeka na pracę, nie może się bez niej obejść."Antoni Kępiński

Julian Tuwim:"Róźnica między wielbłądem i człowiekiem - wielbłąd może pracować przez tydzień nie pijąc; człowiek może przez tydzień pić nie pracując.":)

A teraz na poważnie. Praca. Temat, który spędza sen z powiek milionom. Głównie z powodu jej braku. Miło patrzeć jak wczoraj i dzisiaj w "świątyni" Zagłębia, w Centrum Handlowym M1 odbywają się II Ogólnopolskie Targi Pracy. Organizator - Polskie Targi. Partnerzy: UM Będzin i UM Czeladź. Udział w imprezie biorą najwieksze agencje rekrutacyjne, pośrednicy pracy, firmy szkoleniowe, firmy pośredniczące w odzyskiwaniu podatku. Głównym złożeniem jest prezentacja nowych możliwości zatrudnienia, a przede wszystkim bezpiecznego podjęcia pracy za granicą. Rozglądam się wokół. Centrum Handlowe daje mozliwosć dotarcia do wielu osób. Widzę grupki ludzi w różnym wieku, a najwięcej ludzi młodych. To oni - wykształceni, znający języki, odważni, otwarci i bezrobotni.

Zastanawiam się jakie byłoby to miasto, gdyby rzeczywiście ci młodzi stąd wyjeżdżali. Nadal. W takim tempie jak już to się dzieje. Strach myśleć o takiej przyszłości. Dla nas, dla miasta...

Bezrobocie to bolący problem braku pracy zarobkowej dla osób zdolnych do pracy i poszukujących jej. Obecny stan bezrobocia ma ogromny wpływ nie tylko na gospodarkę, ale i na ludzi, w szczególności młodych, niedoświadczonych zawodowo. Społecznymi skutkami bezrobocia jest szerząca się apatia rodząca np. alkoholizm, jak i agresja prowadząca do różnych form przestępczości.

Zwalczanie bezrobocia powinno być oparte na dwóch filarach: na wspieraniu tych, którzy mogą tworzyć miejsca pracy a także tych, którzy je mogą zapełnić. Dlatego systemy zwalczania bezrobocia, powinny oferować, oprócz wiedzy teoretycznej, aktualnej informacji, dostęp do doświadczenia i praktycznych rozwiązań rzeczywistych problemów. Ponadto, gdyby tak miały jeszcze na celu wyrabianie w ludziach odpowiedzialności za siebie oraz współodpowiedzialność...

Nie ma co ukrywać. Na tym etapie skazani jesteśmy na ciąg dalszy ludzkiej nędzy materialnej. A ona? Jest istotnym elementem dalszego ciągu polskiej emigracji. Dodatkowy niepokój wywołuje chaos życia politycznego, gospodarczego, itd. Jest dyskryminacja osób bezrobotnych. Czują się oni zepchnięci na bok. Mają wsparcie psychiczne, ale tylko od rodziny. Jeśli ją jeszcze posiadają.

To co? Praca na czarno albo brak pracy czyli wegetacja. Dużo ostatnio drążę w tym temacie. Trafiłam na bardzo ciekawe rozwiązania. Myślę o tym pod kątem długotrwale bezrobotnych rodziców rodzin, którym pomagamy. Jesteś od długiego czasu bezrobotny? Masz pomysł na firmę, ale nie masz na nią pieniędzy? Znajdziesz dla siebie miejsce w spółdzielni socjalnej. Z taką informacją dotrzeć do ludzi na czas!

Wrzucam temat. Spółdzielnie socjalne! Może ją założyć minimum pięć osób, a max 50. Mogą to być bezrobotni, bezdomni, niepełnosprawni, uzależnieni po terapii, byli więźniowie, osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Ci, którzy mają problem ze znalezieniem pracy. Inne osoby też mogą pomóc w stworzeniu spółdzielni, jednak nie może być ich więcej niż 20 procent. Spółdzielnię można stworzyć, w oparciu o prawo spółdzielcze i ustawę o promocji zatrudnienia. W Polsce działa już 40 spółdzielni socjalnych, w tym jedna w Będzinie.

Wydaje mi się, że to dobry program pozyskiwania i tworzenia nowych miejsc pracy. Dla osób długotrwale bezrobotnych będących poza rynkiem pracy, będacych w najtrudniejszych sytuacjach socjalnych.
I skuteczna metoda integracji takich osób ze społeczeństwem. Ta forma walki z bezrobociem sprawdziła się już we Włoszech, które są kolebką pomysłu. Coś mi mówi, że to temat do głębokiej analizy...

Życzę miłego dnia. Pozdrawiam:)


[powrót]

Komentarze:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz:




ilość odwiedzin:  3434895